Cera informacje wstępne

Witajcie mili czytelnicy i odwiedzający bloga tak jak pisałam wcześniej co jakiś czas będą pojawiać się wpisy wzbogacające naszą wiedzę.
Budowanie kompendium wiedzy rozpoczniemy od cyklu cery.

Budowa skóry 

źródło wikipedia oraz eszkola-wielkopolska
Skóra (łac. cutis, gr. derma)

Ogólna powierzchnia skóry u człowieka wynosi 1,5-2 m², a grubość wynosi 1,5-5 mm.
Składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej.
Naskórek składa się głównie z dojrzewających komórek nabłonkowych, nazywanych keratynocytami i tworzy kilka warstw: podstawną, kolczystą, ziarnistą, jasną i rogową. Oprócz keratynocytów w naskórku znajdują się również: komórki barwnikowe melanocyty, komórki odpowiedzialne za reakcje immunologiczne, komórki Langerhansa i komórki układu nerwowego (komórki Merkla).
W skórze właściwej utworzonej z tkanki łącznej znajdują się włókna kolagenowe i elastyna oraz elementy komórkowe: fibroblasty, mastocyty i komórki krwi oraz naczynia i nerwy.
Tkankę podskórną tworzy tkanka tłuszczowa i łączna.Poznaliśmy podstawową budowę skóry, przejdźmy zatem do rodzajów i typów cery.

Cera to skóra twarzy, szyi i dekoltu.
Cerę dzielimy na trzy główne rodzaje: sucha, tłusta i mieszana oraz na typy cery m.in. cera naczynkowa, wrażliwa, odwodniona i trądzikowa.
Często mylimy oba te pojęcia (rodzaj i typ cery), zatem jak to jest dokładnie ?

Jaka jest różnica między rodzajem cery a typem cery?

Rodzaje cery dzielimy na trzy główne opisane powyżej, natomiast typ cery może posiadać jeden z trzech rodzajów cery. Prościej pisząc np. cera sucha, może być wrażliwa, naczynkowa i odwodniona analogicznie zastosujemy to połączenie do pozostałych dwóch typów cery, czyli tłustej i mieszanej.


Czy rodzaj cery może być zmienny?

Pomimo tego, że na rodzaj naszej cery wpływa w dużej mierze dziedziczność, rasa i płeć to może ona ulegać zmianie pod wpływem czynników takich jak: nieodpowiednia pielęgnacja, stan zdrowia oraz tryb życia, jaki prowadzimy.

Kochani zachęcam was gorąco do śledzenia bloga, zaczynamy cykl cery.
Przez trzy kolejne dni będą pojawiały się wpisy mówiące nam z osobna o cerze suchej, tłustej i mieszanej warto więc zaglądać na bloga i zgłębić wiedzę. 


Pozdrawiam serdecznie i liczę na waszą wyrozumiałość, niestety dopadła mnie choroba i ciężko piszę się wartościowe i ciekawe informacje przy prawie 40-stopniowej gorączce, stąd rozdzielenie każdego rodzaju cery na osobne wpisy.

Komentarze

 1. Cera sucha <3 czekam!!
  A tak przy okazji, że cera to dekolt/szyja/twarz.
  1. mój dekolt ma zuupełnie inną pielęgnacje niż twarz. I ma się chyba najlepiej, heh.
  2. Twarz - najbardziej dbam, kremuję itp.a wygląda nieciekawie ;p.
  3. Szyja - korzysta z tych samych produktów co dekolt i twarz, a jest to najsuchsza i najdelikatniejsza skóra...

  Załamać się można w gorsze dni.

  OdpowiedzUsuń
 2. Do pielęgnacji szyi wypróbuj kosmetyki głęboko nawilżające do ciała :) W każdym z wymienionych przez Ciebie miejsc skóra może potrzebować osobnej pielęgnacji ze względu na różny poziom 'zniszczenia'. Zapraszam też do postu http://yesallaboutbeauty.blogspot.com/2016/02/cera-sucha-charakterystyka-i-pielegnacja.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak pacze i pacze na ten obrazek ze skórą cienką i grubą za każdym razem jak wchodzę na Waszego bloga.
  To wszędzie, gdzie mam włoski mam cienką skórę? I dlatego np.na spodzie dłoni nie ma włosków, bo skóra jest gruba i sama się chroni? Bo się pogubiłam XD.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U człowieka na wewnętrznej stronie dłoni nie występują meszki włosowe. Dlatego ich tam nie ma :)
   Nie do końca bo włosy są na całym ciel tzw. meszki nie widać ich bo są mikroskopijne ;) a swoją drogą w skórze grubej występuje grubsza warstwa naskórka .

   Usuń

Prześlij komentarz